Translate

03.12.2013

Tutorial : Piernikowa chatka z modeliny/Miniature Gingerbread house from polymer clay- tutorial


                   Co prawda do świąt jeszcze ho, ho, ho, ale miniatury rządzą się swoimi prawami i zwykle na kilka miesięcy (choćby 1) przed "świętami" miniaturzyści zapodają swoje propozycje na  nadchodzące uroczystości. Żeby uprzedzić konkurencję (która zdobywa wciąż nowe rzesze fanów!) przedstawiam tutorial na piernikowa chatkę z modeliny tzw. GINGERBREAD HOUSE.

Mam nadzieję że zdjęcia są w miarę zrozumiałe, jeśli nie to krótki opis:
 • rysujemy szablon chatki- np. kwadrat 2x3 cm, + dach,
 • przyciskami szablon do rozplaszczonej (rozwałkowanej,  jak kto woli) modeliny i odwzorowujemy oraz wycinamy,
 • pogłębiamy krawędzie (łączenia) ale nie przecinamy żadnego fragmentu chatki (nie dociskamy narzędzia do końca, bo powstaną 4 oddzielne ściany a nie składany prostokąt!), wystarczy bardzo cienkie łączenie ścian by postawić chatkę,
 • zginając chatkę warto posłużyć się  mniejszym szablonem (o jakieś 0,5 cm z każdej strony),  wyciętym z tektury; to jest "szkielet" na którym łączymy chatkę tak by miała proste ściany; przyklejamy go wewnątrz (sam się klei do modeliny!),
 • stawiamy chatkę na prostokątnej (lub jakiej kto woli) podstawie;
 • wycinamy z tektury 2 prostokąty odpowiadające szerokości ściany i przyklejamy tak by utworzyły dach; (jeżeli robicie "ciasteczkowy" dach to możecie go urealnić pastelami)
 • przycinamy fragment modeliny przeznaczony na dach i nakładamy na rusztowanie z tektury;
 • ozdabiamy chatkę tym co mamy, np. miniaturowymi ciasteczkami, polewami i czym dusza zapragnie (ja część odciskałam z foremek)
P.S.Chatka wyszła dość skromnie i mało orginalnie, bo nie miałam liquidu!!! Oczywiście znam tez inne sposoby zrobienia tego cuda ale z foremki jest za łatwy a z oddzielnymi ścianami za trudny (przynajmniej dla mnie!). Tak na marginesie, sama nie wpadłam na połączone ściany- przeglądając  japońskie strony o miniaturach natknęłam się na coś w rodzaju tutorialu na "bazę"- rysunek chatki i połączoną chatkę- chociaż tamta była z air dry clay (glinki samoschnącej), uwielbianej przez dalekowschodnie mistrzynie miniaturowego jedzenia.
4 komentarze :

 1. Upiekłam już pierniczki 1:1, to może czas na chatkę 1:12 :D

  OdpowiedzUsuń
 2. no, powiem szczerze, że chatka bardzo autentycznie wygląda. :) Super :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka